Kašnjenje polnog ciklusa kuje
Postavio MIRJANA PEJČIĆ

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam ženku zlatnog retrivera, staru godinu i 4 meseca. Prvo teranje imala je u januaru. Sada me brine što je prošlo 5.5 meseci a ona još nema teranje, a želim da je pustim da se pari. l kada je ženka skotna, da li sme da se vodi na kupanje i plivanje. Unapred zahvalna. Jelena O: Normalni polni ciklus kuje sastoji se od četiri faze. Prvu fazu nazivamo proestrus. Ova faza može trajati od tri dana pa do tri nedelje, a prosečno je to oko 9 dana. U ovoj fazi javlja se sukrvičasti iscedak. Sledeća faza je estrus, a ženka je spremna za parenje. Dužina njenog trajanja je takođe oko 9 dana. |
Ukoliko nije došlo do graviditeta, diestrus traje 2 - 3 meseca, a zatim kuja ulazi u fazu reproduktivnog mirovanja koju nazivamo anestrus. Polni ciklus kod kuja normalno se razvija u pravilnim vremenskim intervalima. Iako obično kažemo da se kuje teraju svakih 6 meseci, normalni interval može biti 5 meseci, ali isto tako i 10 meseci. Kod nekih kuja znakovi teranja su minimalni, pa mogu da nam promaknu (tzv. tiho teranje). Vlasnik takvo teranje uopšte ne mora da primeti i zato smatra da je teranje u potpunosti izostalo. Tihi estrus se javlja kada postoji normalan hormonalni status, ali spoljašnji znaci estrusa nisu ispoljeni.
Kod kuja se može javiti i prolongirani anestrus, odnosno period između dva estrusa može da varira (od 26 - 36 nedelja). Zbog toga se trajanje ovog intervala ne može koristiti za predviđanje pojave sledećeg estrusa kod jedne iste kuje, pa je teško i utvrditi da li se radi o prolongiranom anestrusu. Pomno pratite ponašanje Vašeg psa, da vam nešto ne promakne, a ako do teranja ne dođe u naznačenom periodu obratite se Vašem veterinaru.
Gravidnim kujama je vežba potrebna, ali nemojte sa vežbom preterivati, posebno ne posle četvrte nedelje graviditeta. Redovno kretanje je veoma važno i treba ga upražnjavati sve dok ne nastupe porođajni bolovi. Kasnije, nastavite sa kratkim šetnjama, ali pustite je da sama odabere ritam, kako se ne bi previše zamarala, posebno treba obratiti pažnju krajem osme nedelje, kada je treba voditi kratke, lagane šetnje. Što se tiče kupanja i plivanja, budite obazrivi, ipak postoji rizik kada je u pitanju temperatura vode i visoke spoljašnje temperature, kao i direktno dejstvo sunčevih zraka.
OZNAKE: