Izrasline u usnoj duplji doge / Gingivitis
Postavio MIRJANA PEJČIĆ
Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Naša prelepa arlekin doga ima 4,5 godine i odnedavno sam uočio da iz desni izlaze prilično velike, do veličine klikera pa i veče, sa obe strane, tvrde i pokretne izrasline koje kao da nisu bolne. Naš pas i na laktovima ima kožne izrasline, kao velike kožne mladeže, a ne samo uobičajeni žulj ili zadebljanje. Šta je to u ustima i da li je opasno? O: Što se tiče tvorevina koje ste primetili u usnoj duplji, najpre je važno tačno lokalizovati promene i ustanoviti njihovu prirodu. |
Važno je razlikovati da li se radi o proliferatima sluzokože usne duplje (tumori, bradavice, papilomi) ili su u pitanju cistične promene žlezdanog tkiva usne duplje. Da bi se ustanovila etiologija, dijagnoza i terapija navedenih promena, neophodan je detaljan klinički pregled a ukoliko je potrebno i biopsija (patohistološki nalaz, obično nakon hiruškog odstranjivanja).
Gingivitis je jedan od mogućih problema u usnoj duplji, koji predstavlja zapaljenje desni odnosno zubnog mesa. Faktori koji utiču na pojavu gingivitisa su: starost (već kod životinja starijih od 3 godine), ishrana kašastom hranom, deficit kalcijuma i niacina, bakterije, virusi, gljivice, imunološki poremećaji, metabolički poremećaji... Periodontalne bolesti, kao i zapaljenje desni, nastaju kao odgovor organizma na plak koji se nakuplja na zubima. Zubni plak se sastoji od mnoštva bakterija i produkata bakterijskog metabolizma, od sline, ostataka hrane i epitelnih ćelija. Plak se u početku nakuplja na zubima, ali ukoliko se ne odstranjuje, vrlo brzo dolazi do njegovog nakupljanja ispod desni u džepovima između zuba i desni.
Kada proces zahvati dublja tkiva, razvija se periodontitis. Ponekad se razvije hiperplazija desni, dolazi do bujanja sluzokože. Bujanje gingive otežava čišćenje zubiju, omogućava nastanak dubokih džepova, pa zbog toga predstavlja predisponirajući faktor za nastanak periodontitisa.
Obratite pažnju na higijenu usne duplje vašeg psa, jer redovnom higijenom (pranje, upotreba tonika u vodi za piće, lokalna aplikacija sprejeva i tonika za neutralisanje neprijatnog zadaha i bakterija u usnoj duplji) uklanjate meki plak i bakterijske kolonije i na taj način vršite prevenciju bolesti usne duplje.
Proizvode za higijenu Vašeg psa možete pogledati ovde.
Takođe, pregled usne duplje od strane veterinara predstavlja veoma važnu dijagnostičku metodu, ne samo zbog bolesti usne duplje, već i zbog oboljenja drugih organskih sistema, koji dovode do promena u usnoj duplji. Ona je odraz opšteg zdravstvenog stanja i lako je dostupna kliničkom pregledu. Posmatra se kompletna usna duplja, jezik, tvrdo i meko nepce, desni i zubalo. Sve promene koje su prisutne u usnoj duplji imaju svoj dijagnostički značaj, stroga je neophodno da se obratite veterinaru, koji će izvršiti klinički pregled i postaviti dijagnozu.
O pojavljivanju žuljeva na laktovima, sprečavanju njihovog nastanka, kao i terapiji, pisali smo opširnije ovde.
OZNAKE: