Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam morsko prase staro tri godine, pre dva meseca mu se pojavila izraslina kod zadnje desne noge, ispod trbušnog zida. Ne znam da li je mužjak ili ženka. Molim da mi odgovorite šta bi to moglo da bude, i da li je neophodna hiruška intervencija. Irena

O: Izrasline koje se najčešće javljaju su tumori, ciste, apscesi i hematomi. Tumori ili neoplazije su izrasline koje nastaju kao rezultat izmenjenih ćelija, koje imaju tendenciju nepravilnog i progresivnog rasta. Tumori mogu biti maligni (zloćudni) i benigni (dobroćudni).

Razlika između njih je u agresivnosti rasta i u tome što maligni stvaraju metastaze i infiltriraju u okolno tkivo.

Ciste su novostvorene šupljine koje se razvijaju unutar kože. Najčešće nastaju kao posledica začepljenja izvodnih kanala žlezda koje se nalaze u neposrednoj okolini. Ciste, ukoliko rastu ili vrše kompresiju na okolno tkivo, svakako se trebaju hirurški ukloniti.

Hematom predstavlja nakupljanje krvi u novostvorenoj šupljini u tkivu. On je netemperirana, bezbolna ili umereno bolna, fluktuirajuća polukuglasta oteklina. Organizam sanira hematom, ali ponekad zbog položaja samog hematoma i njegovog oblika, nije moguća potpuna resorbcija. Punkcijom hematoma se dobija krv ili serum. Mali hematomi se mogu resorbovati u potpunosti, dok veće hematome treba otvoriti, uz prethodnu punkciju na najnižoj tački hematoma. Sadržaj hematoma se mora spontano iscediti i parenteralno se aplikuju antibiotici zbog mogućnosti razvoja sekundarnih infekcija. Kod malih glodara, hematomi su najčešće posledica povreda usled udaraca u kavezu ili u međusobnim igrama i borbama.

Abscesi su novonastale šupljine koje su ispunjene gnojem, a najčešće su posljedica povređivanja. Abscesi su okruženi čaurom, a nalaze se pod kožom. Često su praćeni bakterijskim infekcijama, a moguće je i širenje infekcije unutar organizma, što za posledicu može imati i sepsu. Abscesi vrlo brzo dovode i do promene opšeg stanja životinje, koja vrlo brzo prestaje da uzima hranu i vodu. Abscesima najčešće prethodi manja rana koja se inficirala. U slučaju abscesa indikovana je incizija, kao i sistemsko i lokalno lečenje antibioticima.

Opisana promena može da bude i kila (hernija). U užem smislu taj pojam označava ispadanje creva, ali i drugih organa trbušne duplje, kroz urođeni ili stečeni otvor na trbušnom zidu s tim da se pomenuti organi nalaze u tzv. hernijalnoj kesi, koju sačinjava trbušna maramica, a pokriva je intaktna koža. Sadržaj kile najčešće čine creva, trbušna maramica, a ređe drugi organi trbušne duplje. Postoje mnogobrojne podele hernija - po  načinu njihovog nastanka, sadržaju hernije, kao i njihovoj lokalizaciji.

Urođene hernije nastaju kroz prirodne otvore na trbušnom zidu. Urođene hernije, odnosno sklonost njihovom nastanku je nasledna. Stečene hernije nastaju najčešće kao posledica raznih trauma kao što su udarci, padovi, saobraćajne nezgode, usled čega dolazi do pucanja mišića trbušnog zida. Ove takozvane traumatske hernije mogu da se nalaze na različitim delovima trbušnog zida, a lokalizacija im zavisi od toga koji je trbušni mišić pukao (najčešće su na nižim delovima trbušnog zida). Spoljašnje hernije su vidljive kao bezbolan otok koji može biti različite veličine, ograničen, flukturirajuće konzistencije, a sadržaj se lako može potisnuti u trbušnu duplju, kada se može i opipati hernijalni otvor (prsten).

Kao komplikacija hernije može doći do ukliještenja hernijalnog sadržaja u hernijalnom prstenu kada dolazi do promene opšteg stanja životinje - naglog pogoršanja, hernija postaje bolna, temperirana, a životinja pokazuje izraziti nemir. 

Najbolje bi bilo da ljubimca odvedete na pregled u veterinarsku ambulantu, kako bi veterinar uradio klinički pregled i dodatnu dijagnostiku (dijagnostikovao nastalu promenu), a na osnovu toga sproveo terapiju i eventualno potrebnu hirušku intervenciju.

O odredjivanju pola morskog praseta, pisali smo ovde.


OZNAKE:

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak