Milan Milanovic v3

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam psa starog godinu dana. Hteo bih da vas pitam da li mogu davati juneću belu džigericu (pluća) i juneće grkljane kao dnevni obrok? Pozdrav, Luka

О: Meso unutrašnjih organa životinja komercijalno nazivamo iznutricama. Pod tim pojmom podrazumevamo meka tkiva što pripadaju organima trbušne šupljine životinja, ali i ostale komercijalno vredne delove životinjskog mesa. U ovu vrstu mesa ubrajamo: jetru, bubrege, pluća i grkljane, srce, mlečne žlezde, testise, slezinu, mozak, želudac, timus, jezik i rep.

Ova vrsta mesa se odlikuje visokim sadržajem vitamina B kompleksa, posebno vitamina B12 koji se stvara isključivo u životinjskoj ćeliji i koji, između ostalog, predstavlja i esencijalnu materiju u sazrevanju crvenih krvnih zrnaca. Iznutrice su bogate mineralima gvožđem i cinkom, a izvrstan su izvor proteina.


Uz sve te nutritivne vrednosti, ipak se te namirnice moraju koristiti u određenim slučajevima i s određenim oprezom jer su skladište holesterola, zatim sadrže visoku količinu purinskih baza - preteču mokraćne kiseline.


Takođe, u sirovom mesu mogu biti prisutni i različiti paraziti, ostaci lekova itd.

Srce je dobar izvor proteina, riboflavina, niacina i vitamina B12. Sadrži mnogo gvožđa i manje količine cinka. Meso srca je čvrste i pomalo žilave konzistencije i ugodnog ukusa.

Bubrezi sadrže visokovredne vitamine: kobalamin B12, riboflavin, niacin, vitamin A, folnu kiselinu, a od minerala treba spomenuti cink. Najbolji su bubrezi mladih životinja. Pre pripreme najbolje je bubrege namočiti preko noći u mleku. Pripremaju se uvek samo sveži bubrezi. Nikada ih nemojte zaleđivati, niti držati duže od 24 sata u hladnjaku (osim ako nisu u mleku).


Jetra poseduje visoku nutritivnu vrednost zbog prisutnosti visoke količine vitamina i minerala. Dobar su izvor gvožđa, fosfora, vitamina B12, folne kiseline, riboflavina (vitamina B2), niacina i vitamina A.


Pluća i grkljani (tzv. bela jetra) su bogata vitaminom C, ali su siromašna drugim hranljivim elementima pa bi se trebala izbegavati u ishrani mladih pasa. Pogodna su u ishrani starijih i gojaznih pasa. Kao "laganiju" namirnicu preporučljivo ih je davati jednom-dvaput nedeljno.

Ishrana iznutricama ne može biti jedina hrana za pse posebno kada se radi o mladim psima koji rastu. Psima je prvenstveno potrebna kvalitetna granula kojom će pokriti dnevne potrebe u hranljivim materijama, a ostalo može da se koristi kao dodatak hrani.


Više o pravilnoj ishrani psa pisale su kolegine Ana Jovanović i Mirjana Pejčić u prethodnim odogovorima „Priprema obroka i saveti za odgoj šteneta“, „Priprema obroka i pravilna ishrana“ i „Kombinacija gotove hrane za pse i kuvane hrane“.

Dodatne informacije o ishrani psa mesom pisali smo u sledećim tekstovima: „Svinjsko meso u ishrani“ i „Sirovo meso u ishrani“.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak