Bigl je lovačka rasa psa koja je, prema Međunarodnoj kinološkoj organizaciji, pozicioniran kao mali gonič i tragač po krvi. On je robustan i kompaktan pas koji je svojom konstitucijom prilagođen lovu, pre svega lovu na zečeve. Bigl se po svojoj telesnoj građi nalazi na granici između pasa malih i srednjih rasa, a postiže visinu do grebena 33 - 40 cm i težinu od 8 - 16 kg.
Oči su mu velike i smeđe ili boje lešnika, a uši dugačke, nežne strukture i obešene. Telo je čvrsto i zbijeno, sa mišičavim, ravnim leđima i dubokim grudnim košem. Dlaka mu je kratka i gusta, a rep umereno dugačak i postavljen visoko na leđima. Boja dlake je u većini slučajeva trobojna. Nega takve dlake je jednostavna, jer ne zahteva veliku pažnju. Za održavanje kratkodlakih pasa je dovoljno redovno četkanje.
Lobanja bigla je lagano zaobljena, a nos mu je širok sa velikim nozdrvama. Po mogućnosti, nos je crno pigmentiran. Međutim, dozvoljene su i slabije pigmentirani, pogotovo kod svetlijih predstavnika ove rase. U slučajevima nedovoljne pigmentacije, tj. depigmentacije ili pogrešnih pigmentacija nosa, iste se neretko smatraju greškom.
Po prirodi, ovaj pas je pas čopora, pas koji voli da se oglašava lavežom i kojem je potrebno puno kretanja. Poslednjih decenija sve više je porodični pas. Ovo je pas koji je prema ljudima prijateljski raspoložen, koji voli decu i veseo je, dobre naravi i ne pokazuje agresiju.
Psi rase bigl su skloni upali spoljašnjeg ušnog kanala, prolapsusu trećeg očnog kapaka, epilepsiji, hipotireoidizmu, srčanim oboljenjima, kao i oboljenjima intervertebralnih diskova. Prosečan životni vek im je oko 13 godina.
Čau - čau je veoma inteligentan, pronicljiv, samostalan i veran. To je pas sa svojstvenim izražajnim karakterom. On ne trpi grubosti. Njega ne smete tući, jer ćete ga tako zauvek izgubiti. Sa njim uvek mora lepo da se ophodi, ali tako da mu se ipak stavi do znanja da ste vi vođa, a on podređeni.
Odgovora mirnim osobama, jer ne zahteva duge šetnje, niti sportska takmičenja, a nije uvek ni spreman za igru. Normalne pseće igre kao što su bacanje loptice, "aport", preskakanje prepona itd., ne spadaju u igre čau – čau-a, a takođe i igranje sa drugim psima. On se drži svog vlasnika i nezainteresovano prolazi pored drugih pasa, pa čak i ljudi. Njega nikada nećete videti kako prilazi nepoznatoj osobi veselo mašući repom i pokazujući znake privrženosti. On će se, dakle, prema nepoznatima ponašati veoma rezervisano.
Kada uzimate ovog psa morate imati na umu da on i vlasnik sklapaju jednu vrstu "veze" sa uzajamnom vernošću za ceo život. Čau - čau je potpuno i zauvek odan samo jednom gospodaru, ako ga izgubi, nikome više neće biti veran, jer za drugu ljubav nije sposoban. Onaj ko zadobije njegovo poverenje može biti sasvim siguran u njegovu nepokolebljivost i vernost.
Čau - čau je pas vrlo čist i bez mirisa. Vrlo retko laje i to obično u slučaju potrebe. Rođeni je čuvar i tome ga ne treba posebno učiti. Ima raskošno krzno tako da svojom pojavom podseća na lava. Čau - čau ne voli vodu. Ovoj rasi izuzetno mučno pada plivanje, jer mu tada krzno puno oteža od vode, pa se može čak i udaviti. Kupa se dva do tri puta godišnje, mada ni to nije neophodno, jer se čau - čau sam liže i pere kao mačka. Jednostavno, ovaj pas voli da bude čist i uredan. Čau - čau je veoma snažan i mišićav. Veoma je ponosan i gord pas.
Najčešća oboljenja kojima je podložna ova rasa psa jesu koronarna arterijska bolest i entropija, a primećeno je da povremeno oboljevaju i od renalne kortikalne hipoplazije. Bolesti koji se skoro nikad ne javljaju kod ove rase psa jesu displazija lakta, katarakta, distihijaza, perzistentna membrane zenice, torzija želuca, spojene nozdrve, iščašenje kolena, produženo nepce. Predlaže se da se kod čau - čau testiraju kukovi, laktovi i oči, s obzirom da su ovo osetljivi delovi tela kod ove rase psa. Životni vek čau – čau je 8 – 12 godina.
Havanezer je rasa psa koja se vrlo brzo uklapa u gotovo svačiji život. To je mala rasa, duge svilene dlake, čvrste građe. Osim što je havanezer prelepog izgleda, ima i izuzetnu narav. Živahan je psić, vesele naravi koji je uvek raspoložen za igru. Svoga je spreman da vlasnika zabavlja koliko god treba, i pri tome vidno uživa. Havanezeri su vrlo inteligentni i brzo uče. Ono što nauče, srećno i ponosno će Vam ponavljati koliko god puta ćete to od njih tražiti. Zanimljivo je da su havanezeri jako strpljiva rasa s jedne strane, a s druge strane su izuzetno živahna i vesela rasa psa.
U zavisnosti od tipa krzna, zahtevaju uobičajeno četkanje ili profesionalnu negu (šišanje). Takođe je neophodna redovno higijena ušiju. Dentalna higijena je takođe važna, da bi se sprečio nastanak karijesa i u kasnijem uzrastu gubitak zuba. Osetljivi su na ektoparazite, skloni kožnim problemima, infekcijama ušiju, srčanim problemima i displaziji kuka. Rana socijalizacija i obuka se preporučuju. Nekada nije lako obučiti ga i dresirati. Pri obuci i treningu ovih pasa morate biti čvrsti, odlučni, nepokolebivi, jasni, istrajni, strpljivi i dosledni.
Mada je generalno zdrava rasa, glavni zdravstveni problemi su im alergije. Ponekad su povezane sa insektima ili sa hranom, ali najčešće su u pitanju promene godišnjih doba, obično proleće i jesen, povezano sa respiratornim organima.
Baset je veoma okretan pas. To je dobar gonič zečeva, srndaća, kunića, čak i divljih svinja. Tvrdoglav je i mora se vaspitavati sa autoritetom. Baset je mio i umiljat saputnik, veoma nežan prema deci.
Ima veliku i proporcionalnu glavu, sa kupolastom lobanjom i veoma izraženom potiljnom kvrgom. Koža je opuštena, duboko izborana iznad luka obrva kada je glava spuštena. Nos je taman i najčešće crn, sa velikim, jako otvorenim nozdrvama. Može biti i boje jetre, u skladu sa bojom dlake. Tamne usne obešene su ka napred i nazad, dajući njušci četvrtast izgled. Oči su smeđe, blago upale, sa vidljivim crvenilom. Pogled im je tužan i zamišljen. Baršunaste uši su duge, postavljene nisko i nazad i vise u naborima, blago se savijajući unutra. Vrat je snažan, pravilno dug i dosta savijen, sa veoma izraženim podbradkom. Prednje noge su kratke, snažne i masivne. Na dubokim i punim grudima ocrtava se ispupčena grudna kost. Leđa su prava, a zadnji deo tela jako mišićav. Rep koji se nastavlja na kičmu je blago savijen i nosi ga veselo. Dlaka je kratka i glatka, gusta i uglavnom bele i braon boje, ali su dopuštene sve tipične boje goniča.
Zdravstveni problemi mogu se uglavnom javljaju kod baseta su hromost prednjih nogu, opsesivno-kompulzivni poremećaj, entropija, ektropija, eksterni otitis, bolest međupršljanskog diska, glaukom, vonvilebrandova bolest, pseća trombopatija, torzija želuca, a primećeno je da povremeno imaju problema sa iščašenjem kolena. Manji zdravstveni problemi kod njih mogu biti ciste i infekcije šapa.
Preporučeni je da se kod ove rase testiraju oči i krv, koji su kod njih izuzetno osetljivi. Životni vek baseta jeste 8 – 12 godina. Takođe, ova rasa psa je sklona gojaznosti, što predstavlja dodatni problem, zbog česte bolesti međupršljanskog diska.
|