Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Da li postoji kalcijum za kuniće? I gde mogu da ga kupim? Pošto mi zeki zadnje nogice nisu u redu pa mora da koristi kalcijum.....Ili nešto drugo....što je dobro za jačanje mišica zadnjih nogu....molim vas pomozite.
Nenad

O: Ishrana kunića treba da bude izbalansirana tako da podmiruje sve potrebe organizma. Dnevne potrebe u ukupnim proteinima su 12% (od kojh 9% treba da su biološki vredni proteini), masti 1,5 - 2% a vlakna 14 - 20%. Najveću količinu  čine ugljeni hidrati koji u dnevnom obroku učestvuju sa 40 - 45%.

Navedene dnevne potrebe organizma možete zadovoljiti tako što kuniću ishranu bazirate na suvoj peletiranoj hrani i senu uz povremeni, umereni dodatak svežeg voća i povrća. Ipak, potrebno je povremeno dodavati vitaminske preparate koji u svom sastavu imaju vitamine A, D i E, koji često nedostaju iako je obrok dobro izbalansiran.

Bakterije u crevima sintetišu vitamine B grupe i vitamin K. Bolest i stres mogu povećati dnevne potrebe za vitaminima.

U biljnim hranivima ima dovoljno minerala i nema potrebe za njihovim dodavanjem kroz mineralne suplemente. U hrani za kuniće kalcijum treba da je zastupljen  oko 0,5%. Kalcijumom je posebno bogata lucerka (Medicago sativa). Lucerka je dosta zastupljena u peletiranim hranama. Nije preporučljivo da se kunići hrane većom količinom lucerke (ili da im ishrana bude bazirana na peletama), jer velika količina kalcijuma, kao i nepravilan odnos kalcijuma i fosfora dovodi do stvaranja mokraćnog kamenca.

Kalcijum ne može pomoći zeki ukoliko ima problema sa mišićima zadnjih nogu. Treba ga koristiti jedino ukoliko Vam veterinar nakon postavljene dijagnoze to i preporuči.

Za podizanje opšte otpornosti možete koristiti multivitaminske preparate za glodare Optivit ili vitaminsko - aminokiselinski preparat  Aminovitamin.

OZNAKE:

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak