mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam jazavičara starog 8 i po meseci. Pre nekih  mesec i po je prilikom igre povredio oko, počeo je  češati šapom i pojavilo mu se crvenilo levog oka. Odveo sam ga kod našeg veta,  ustanovljeno mu je da ima upalu, ali ja sam im rekao da ima neko strano telo u oku. Dobio je terapiju antibiotike i neke kapi za oči. Bilo mu je ok 3 dana, ali opet se pojavio isti problem, ali još gori. Odveo sam ga opet  i tad je  utvrđeno da ima dlaku ili neki mali trn u oku, to mu je izvađeno malom hirurškom intervencijom. Dobio je opet antibiotike i sve što treba. Otišli smo na prvu kontrolu, rečeno je da je  konjuktiva malo vremena i da će to sve proći i da nema brige za paniku,  izvađena mu je krv i od te krvi napravljen serum koji sam mu  ukapao na svakih 8 stati po dve kapljice. Oko se sasvim oporavilo i sve je bilo ok,  problem je sasvim nestao, ali juče je opet počeo češati oko šapicom i oko mu je odjednom buknulo,  počelo je da mu pomalo curi, i da drži zatvoreno oko. Zaista ne znam šta da radim. Odveo sam ga vetu, kaže da ima upalu oka, dobio je antibiotik, kapi i veštačke suze da mu vlaže oko. To za sada stavljamo i malo mu je kao bolje, ali ja mislim da  to nije upala oka, već konjuktivitis, jer ima takve simtome, a bris oka nije urađen. Stvarno ne znam šta da radim, može li neki savet vaš, šta i kako dalje. Dalibor

O: Od bolesti oka, kod pasa najčešće se javlja konjunktivitis. Konjunktivitisi se dele prema lokalizaciji patološkog procesa. Infekcija može da  bude različite etiologije, a najčešće su uzročnici virusi, bakterije, gljivice i paraziti.
 
Konjunktivitis može biti i posledica alergijskih reakcija, manjka suza, kao i posledica toksično-hemijskih delovanja, a može se javiti i kao simptom mnogih oboljenja.

Iritacijski elementi mogu biti egzogeni (strana tela, prašina, vetar, voda, pesak) i endogeni (entropium, dihtijaza, trihijaza, lagoftalmus, egzoftalmus itd.). Prema dužini trajanja govorimo o akutnom, subakutnom i hroničnom konjunktivitisu, a s'obzirom na boju i konzinstenciju iscetka o seroznom, mukoznom, purulentnom, hemoragičnom, folikularnom, membranoznom, pseudomembranoznom i vezikularnom.

Dijagnoza se postavlja nakon specijalističkog (oftalmološkog) pregleda, (eventualno uzetog brisa, kojim se potvrđuje ili negira postojanje patogene mikroflore - što je vaš veterinar i učinio) i otkrio uzrok nastalih promena na očima, a na osnovu toga i sprovela odgovarajuća terapija. Obzirom da je pas pod nadzorom veterinara i da se stanje poboljšava, neophodno je da pratite njegova uputstva.

Ono na šta Vi treba da obratite pažnju je svakodnevna higijena očiju Vašeg psa.

Za te svrhe možete da koristite specijalne losione za negu očiju. Preporučuju se za čišćenje očnih kapaka i negu očiju, za ublažavanje prenadraženosti oka nastale kao posledica delovanja prljavštine, prašine i stranih tela. Preparati se koriste tako što se par kapi nakapa na čist komad vate i obriše okolina oka. Za svako oko je potrebno upotrebiti čist komad vate.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak