Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam ženku rotvajlera koja je imala leglo, nažlost ostala je samo jedna ženkica živa,ostali su mrtvorodjeni ili uginuli nekoliko dana od štenjenja. Lepo napreduje, sada ima 4 meseca i preko 20 kg. vesela je ,jede ,igra se,laje,vidi se da je srećna. Ono što je problem je iscedak iz vagine bledo žute boje. Uradio sam vaginalni bris, biodiagram na institutu, koji je pokazao da se radi o stafilokoki staphylococus intermedius ab1. Kao odgovarajući lekovi pokazali su se longacef, gentamicin, enrofloksacin koji nisam smeo da dajem zbog mogućeg oštećenja zglobova, hloramfenikol itd. Davao sam joj panklav 625 mg 1 / 2 tablete na 12 sati (po preporuci veterinara),14 dana, medjutim skoro nikakve promene nema.

Šta treba da uradim, jer sam  se vezao za nju, pametna je i lepa, dobrog porekla i voleo bih da ostane kod mene. Naplašili su me da ću mozda morati da je sterilišem, što svakako želim da izbegnem. Molim vas za savet kako bih je izlečio.
Unapred zahvalan. Lazar

O: Zapaljenje vaginalne služokože može se javiti u pubertetskom dobu ili kod starijih kuja.

Vaginitis u većini slučajeva  uzrokuju bakterijske infekcije, koje nastaju najčešće usled anatomskih nepravilnosti (npr. vestibulovaginalne strikture). Virusne infekcije (herpes virus), vaginalna strana tela, tumori, vaginalna hiperplazija, interseksualnost itd., takođe mogu uzrokovati vaginitis.

Najčešći simptom vaginitisa je vaginalni iscedak. Kuja učestalo liže vulvu,na taj ančin odstranjujući iscedak, postaje privlačna mužjaku i češće urinira. Nema promene opšteg stanja, a biohemijske I citološke analize krvi su normalne. Ukoliko su ipak promenjeni parametri krvi, treba posumnjati na piometru pri čemu je cerviks otvoren.

Za postavljane dijagnoze potrebno je uraditi klinički pregled- vaginoskopiju, rengenski i ultrazvučni pregled materice, kao i obavezno uzimanje vaginalog brisa.

Terapija se svodi na odstranjiivanje anatomskih nepravilnosti i stranih tela, ukoliko postoje kao i sistemsku aplikaciju antibiotika uz lokalni tretman. U terapji ovakvih stanja neophodno je primeniti antibiotik koji odgovara po nalazima antibiograma. U vašem slučaju se pokazao longacef, gentamicin, enrofloksacin, hloramfenikol itd., kao odgovarajući antibiotik.

Primena antibiotika na koje izolovani mikroorganizam nije osetljiv, ne dovodi do izlečenja.  Antibiotike možete aplikovati sistemski (oralno ili parenteralno) i lokalno (intravaginalno), kad se  može koristiti kombinacija različitih antibiotika.

Smatra se da kod ženki u pubertetu vaginitis spontano prođe nakon prvog estrusa, a u nekim slučajevima nakon drugog estrusa ili čak do 3. godine starosti. Objašnjenje leži u sazrevanju imunog sistema.

Terapiju treba primeniti ukoliko su znaci infekcije izraženi (svrab, nelagodnost, učestalo mokrenje), pa bih vam preporučila da sa vašim veterinarom razmotrite koji antibiotik treba i koliko dugo primenjivati.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak