Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imam psa dalmatinca, stara je  7,5 godina, 33 kg. Poslednje 2 nedelje hramlje, ne može da stane na prednju levu šapicu. Vodili smo je u ambulantu za male životinje, dobijala je injekcije 3 dana jer su konstatovali da ima upalu krajnika i da hramlje od toga. Medjutim, ni posle toga ona ne može da se osloni na nogu, iako su joj uradili rendgen i zgloba i ramena i utvrdili da nema ništa, da je po tome sve u redu. Čak šta više stanje joj se pogoršalo jer poslednja dva dana ima i temperaturu. Danas su joj izmerili 39,2, juve 39,6. I dalje ne znaju šta joj je i od čega bi mogla da bude temperatura. Noga nije osetljiva na dodir ni na jednom mestu. Molimo Vas za savet. Unapred hvala, Stojanka

O: Povišena telesna temperatura je sasvim sigurno znak koji ne treba zanemariti. Pored ostalih parametara poremećaja trijasa (povišen puls, ubrzano disanje), pada apetita, apatije, pospanosti itd, ukazuje na poremećaj zdravstvenog stanja.

Temperatura kod zdravih pasa iznosi od 37,5 - 39 stepeni. Povišenjem telesne temperature se organizam brani od infekcija tako što se ubrzava metabolizam i pojačava rad imunog sistema, dok se većina mikroorganizama teško razmnožava na temperaturama iznad fizioloških.

Pojava šepanja može biti povezana sa mnogim uzrocima. Smetnje nastale promenama na kostima, mišićima, tetivama, Iigamentima i zglobovima izazivaju bol. Životinja se teže, ili nikako ne oslanja na ekstremitet, u zavisnosti od vrste patološkog procesa.

Tonzilitis predstavlja zapaljenje krajnika i okolnog tkiva. Prepoznaje se po otežanom gutanju, postojanju crvenila, edema, može se primetiti i neprijatan zadah i pojačano lučenje pljuvačke. Adekvatnom terapijom, dolazi do izlečenja za par dana. Nekada, akutan tok može preći u hroničan i tada je potrebno više vremena da dodje do izlečenja. Uporne infekcije krajnika su najčešće uzrokovane bakterijom Streptoccocus betahaemoliticus.

Kao posledica infekcije krajnika može doći do pojave neuritisa - zapaljenja nerava. Problem se najčešće javlja na nervima prednjih ekstremiteta i prepoznaje se po šepanju, jačeg ili slabijeg intenziteta. Kada se bolest ne može dijagnostikovati na osnovu uzimanja anamneze, kliničkog pregleda i rentgenskom dijagnostikom, moramo primeniti još neke metode specijalnih dijagnostičkih procedura kao što su: laboratorijske analize krvi, ultrasonografija itd...

Kada je reč o laboratorijskom ispitivanju krvi, ono podrazumeva dve vrste analiza: onih koje su usmerene ka ispitivanju vrste, broja, odnosa i izgleda ćelijskih elemenata krvi, poznatih pod imenom "krvna slika" i drugih, kojima se proverava biohemijski sastav krvi i na osnovu toga ustanovljava rad ili stanje pojedinih organa i tkiva. Najčešće se vrši pretraga nivoa sledećih supstanci: glukoze, bilirubina, keratin kinaze, kreatinina, transaminaze, uree. Ultrazvučni pregled je sigurna, neinvazivna dijagnostička tehnika koja omogućava dobijanje informacija o izgledu  organa u grudnoj duplji i abdomenu. Primenom ultrazvuka moguće je pratiti i funkciju nekih organa (npr. rad srca - ehokardiografija). Pas se ne mora pripremiti sedacijom za ovu proceduru, dovoljno je da bude miran, a mesto kontakta sonde sa telom treba pripremiti šišanjem i čišćenjem, kao i premazivanjem gelom. Uz već postojeći rentgenski snimak, ultrazvuk bi bio dopunska dijagnostička procedura.

Veoma je bitno uzeti u obzir da postoji mogućnost da dođe do nastanka novog oboljenja u toku terapije već postojećeg i da nam novi simptomi unesu zabunu. Zato bi bilo nephodno psa odvesti na još jedan pregled i u dogovoru sa veterinarom uraditi još neke od specijalnih metoda pregleda i time dobiti kompletniju sliku, na osnovu koje se može odrediti dijagnoza i propisati adekvatna terapija.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak