Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Zanima me kako ja mogu da otkrijem da je dalmatinac gluv? Mogu li da se rode gluvi i ako su rođeni gluvi, da li mogu tokom rasta da dobiju sluh?
Hvala još jednom,
Nikola

O: Sluh je drugo po redu važno čulo za održavanje života kod pasa. Pas ima mnogo bolje razvijeno ovo čulo od čoveka. Psi, takođe, bolje čuju zvukove visoke frekvencije od čoveka i mogu da odrede zvukove ultrazvučne frekvencije koje ljudi ne čuju.

Domaćim psima takav istančan zvuk može da bude i mana: neki psi imaju izuzetno osetljiv sluh i zbog toga mogu da razviju strah na određeni zvuk, kao što je potmula grmljavina i udaljene oluje.

Razvoj sposobnosti sluha kod pasa teče određenim redosledom. U prve dve nedelje života psi uopšte ne čuju. Posle tog perioda, ušni kanal šteneta se otvara i štene počinje da percipira zvukove.

Dok se normalno štene vrlo brzo navikne na identifikaciju zvukova, pas koji ne čuje oslanja se na svoje oči i nos koji nadoknađuju nedostatak sluha. Koristeći u prvom redu vizuelne znakove, gluvo štene se ponaša kao da reaguje na zvukove na isti način kao što to rade i štenci koji normalno čuju. Npr. kada čovek pozove štence, gluvo štene jednostavno gleda i sledi ostale u leglu, tako da ostavlja utisak kao da je čuo poziv.

Gluvoća usled lošeg provođenja zvuka posledica je abnormalnosti spoljašnjeg uha, ušnog kanala, bubne opne ili srednjeg uha. Prekomerno nakupljen cerumen, koji obstruira ušni kanal i bubnu opnu, kao i infekcije, su primeri ovakvog vida gluvoće. Neurološka ili senzorička gluvoća prouzrokovana je abnormalnostima unutrašnjeg uha, slušnog nerva ili samog mozga. U posebnu grupu ubraja se kongenitalna gluvoća (nasledna), gluvoća usled starosti i toksičnosti lekova. Gubitak sluha koji zahvata oba uha naziva se bilateralnom a jednog uha unilateralnom gluvoćom.

Ako se radi o gluvoći zbog provodljivosti, može se pristupiti lečenju ako uzrok može da se ukloni (kao što je cerumen), čišćenjem ušnog kanala i lečenjem infekcije lokalnom ili sistemskom aplikacijom antibiotika. Neurološki uzroci gluvoće na žalost nemaju leka.

Osim očiglednog fizičkog nedostatka, većina gluvih pasa žive sasvim normalnim, svakodnevnim životom normalnog psa.

Gluvoća kao pojava je prisutna kod Dalmatinaca i dugo je kod odgajivača prolazila nezapaženo. Danas se zna da je uzrok u nepostojanju određenih ćelija u unutrašnjem uhu. Ona može nastati na jednom ili oba uha, a najranije se može ustanoviti kod štenadi stare 5 nedelja.

Gluvoću kod psa dijagnostikuje veterinar - kliničar, koji pomoću različitih testova daje odgovore na pitanja može li pas da čuje i prepozna odgovarajući zvuk. Osim na ta pitanja važno je znati i odgovor na pitanje prepoznaje li pas prirodne zvukove i postoji li koštana provodljivost. Poznato je više jednostavnih testova, međutim, jedina pouzdana metoda je elektrodijagnostički slušni test sa zapisom akustički evociranog potencijala.

Gubitak sluha kod pasa može da bude složen fenomen, a rano veterinarsko ispitivanje sluha značajno je zbog sprečavanja trajnog gubitka sluha. Tu je posebno važan uzrast do godinu dana starosti psa, zbog toga što je tada  učestalost problema vezanih za uho i sluh najveća.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak