ana_jovanovic2a

 Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Imamo čivavu staru godinu dana pre 6 dana je dobila urtikarije -  tako nam je rekao veterinar koje su se inficirale i postale gljivične. Mazem je sa triderm krem. Interesuje me koliko je to zarazno i da li je opasno jer imam ćerku od 5 godina kojoj su se pojavili plikcici po rukicama? Bili smo kod lekara ali jos čekamo rezultate brisa. Hvala na odgovu.
Danijela Dumić

O: Kod pasa najčešće se javljaju gljivične infekcije čiji su uzročnici gljivice iz roda mikrosporium i trihofiton. Važnu ulogu u nastanku gljivičnih infekcija pasa imaju uslovi držanja i nege psa. Gljivična oboljenja, mnogo češće nastaju kod pasa koji se drže u sobnim uslovima. Sintetičke i vunene tkanine predstavljaju povoljna mesta za razvoj gljivica. Ukoliko se one koriste kao mesto boravka, a ne održava se njihova redovna higijena (pranje), onda one postaju glavni izvor infekcije. Infekcija se prenosi direktnim putem - sa psa na psa, ili indirektnim putem - preko predmeta i opreme.

Istovremeno sa lečenjem obolelog psa, treba prostor gde boravi pas očistiti i dezinfikovati. U ponudi Pet centra postoje preparati za dezinfekciju okoline Oxicid i Desu S.

Terapija (antimikotični preparati) se sprovodi do negativnog nalaza kulture gljivica. Životinjama čije se stanje ne popravi lokalnim lečenjem u periodu od 2 - 4 nedelje, neophodno je sprovesti oralnu terapiju antimikoticima i eventualno dati i antibiotike, kako bi se sprečile sekundarne bakterijske infekcije. Terapija je dugotrajna (6 - 8 nedelja), a životinja se smatra izlečenom uz negativni nalaz brisa kože. Mnogo više vremena je potrebno dlaci za potpuni oporavak. Dermatomikoze su zoonoze i vrlo lako se prenose na ljude ( kao i ostale životinje), posebno na decu i starije osobe, zbog slabijeg imuniteta.

Terapija kod ljudi zavisi od vrste izolovanog mikroorganizma.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak