Gljivična oboljenja - dermatomikoze
Postavio ALEKSANDRA TODOSIJEVIĆ
Odgovara:
Aleksandra Todosijević, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd
P: Imam štene rota i on ima gljivice od rođenja. Sad ima 7 meseci i još nisu prestale, mazao sam daktanolom, kanestenom i cistio oksanom. Ali i dalje ima na repu neke gljivice. Imao je na još mesta na telu ali sam se sa njima nekako izborio, a ovo kao da se povećava. Molim savet. Đorđe |
Inkubacija iznosi 7 - 14 dana, a oboljenje kulminira posle 12 - 35 dana. Bolest se karakteriše pojavom okruglih lezija na koži (1 - 3 cm) koje su bez dlake, a većinom je prisutno i perutanje tih delova kože. U kasnijem toku promene se povećavaju i šire, a u sredini ogolelih delova počinje da raste dlaka. Često se javlja i svrab, pa se životinja češe, što može da dovede do oštećenja kože i naknadnog naseljavanja bakterija što komplikuje tok bolesti. Promene kreću od glave, preko vrata, prednjih i zadnjih nogu, a mogu da zahvate i čitavo telo. Dijagnostičkim metodama (mikroskopskim pregledom dlaka sa mesta prelaska bolesnog u zdravi deo kože, Woodovom lampom, zasejavanjem podloga materijalom uzetim sa promenjenih delova kože), kao i na osnovu kliničkog pregleda i anamnestičkih podataka, veterinar postavlja dijagnozu i propisuje terapiju.
Istovremeno sa lečenjem obolelog psa, treba prostor gde boravi pas očistiti i dezinfikovati. Veterinar će odrediti način i dužinu lečenja, kao i izbor leka u zavisnosti od stepena oštećenja kože. Lokalna terapija (antimikotični preparati) se sprovodi do negativnog nalaza kulture gljivica. Životinjama čije se stanje ne popravi lokalnim lečenjem u periodu od 2 - 4 nedelje, neophodno je sprovesti oralnu terapiju antimikoticima i eventualno dati i antibiotike, kako bi se sprečile sekundarne bakterijske infekcije. Terapija je dugotrajna (6 - 8 nedelja), a životinja se smatra izlečenom uz negativni nalaz brisa kože. Mnogo više vremena je potrebno dlaci za potpuni oporavak.
|
OZNAKE: