Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Kupio sam juče štene. Nema ni 2 meseca. Od kada sam ga kupio vrlo često se trese. Takođe sam primetio skup crnih tačaka kod očiju. Brinem se da to nisu buve ili da je još neka teža bolest. Unapred vam se mnogo zahvaljujem i nadam se da nije ništa ozbiljno. Dejan

O: Tremor - drhtanje, predstavlja ritmičnu ili neritmičnu oscilaciju ekstremiteta, glave, trupa ili čitavog tela. Javlja se usled izlaganja organizma niskim temperaturama, pojave straha, bola, primene određenih lekova, trovanja, kao i u sklopu određenih sistemskih oboljenja.

Kod pasa se drhtanje najčešće javlja kada su izloženi niskim temperaturama. Radom mišića u toku grčenja i opuštanja oslobađa se određena količina toplotne energije, koju organizam koristi za održavanje telesne temperature. Sve dok su dovoljne zalihe energije na raspolaganju, i dok temperaturni režim to zahteva, mišići će na ovaj način zagrevati organizam. Pored drhtanja, organizam se protiv hladnoće bori i zauzimanjem određenih položaja (pas se skupi, podvije ekstremitete, kako bi smanjio odavanje temperature u spoljašnju sredinu). Podizanjem dlake (nakostrešenost), povećava se izolacioni sloj između kože i spoljašnjeg hladnog vazduha, pa je organizmu lakše da sačuva toplotu. Krvni sudovi u koži i perifernim delovima organizma se skupe, čime se takođe smanjuje odavanje toplote.

Takođe, strah je čest uzrok pojave drhtanja kod pasa. Psi se najčešće plaše jakih i prodornih zvukova (grmljavina, petarde, zvuk vaternog oružja, motora itd), kao i kada se nađu u situaciji koju su već doživeli i koja je kod njih izazvala neprijatna osećanja.

Vaše štene je promenilo ambijent, odvojeno je od majke i druge štenadi, tako da se nesigurnost koju oseća manifestuje podrhtavanjem. Pružite Vašem štenetu što više pozitivnih osećanja, kako bi se što pre poništili negativni efekti promene sredine i pas se brže prilagodio vama i novom okruženju.

Crne tačkice na glavi mogu da budu trunje, prašina, izmet buva i druga nečistoća. Moguće je da štene ima buve i iz tih razloga najbolje je da ga istretirate nekim od sredstava za tu namenu. U uzrastu u kome je Vaše štene, preporučila bi Vam da kao antiparazitsko sredstvo koristite Frontline  spray. Posle lokalne aplikacije deponuje se u masnom tkivu kože i folikulu dlake iz kojih se postepeno oslobađa i ima produženo delovanje: protiv krpelja do 5 nedelja, a protiv buva do 2 meseca.
 
Sprej se nanosi na površinu dlake. Preporučena količina leka dobija se sa 2 - 4 pritiska na brizgaljku spreja na kilogram telesne mase, ako se koristi bočica od 250 ml i 6 - 12 aplikacija po kilogramu telesne težine ako se koristi bočica od 100 ml.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak