ana_jovanovic2a

Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Dobila sam činčilu koja ima 3 meseca i zanima me da li na leto smem da je odnesem napolje na travu? Da li sme da jede travu i smem li da ga vodim na povodcu za zečeve? Šta sme da jede i koliko? I ukratko o održavanju. Unapred zahvalna. Aleksandra


O: Činčile su biljojedi i hrana koja se koristi za njihovu ishranu mora da sadrži veliku količinu sirovih vlakana - celulozu, da bi se proces varenja odvijao nesmetano. Osnovni sastojci hrane za činčile su belančevine, ugljeni hidrati, masti, sirova vlakna i vitamini. U ishrani činčila mora biti najmanje 20 % belančevina. One se sastoje od aminokiselina, a od posebne važnosti su esencijalne aminokiseline tj., one koje se mogu uneti jedino putem hrane, npr. metionin koji ima veliku ulogu u izgradnji zdrave kože i kvalitetne dlake. Dobar izvor belančevina za činčile je seno lucerke. Ugljeni hidrati čine 80 % suve materije sena ili žitarica. U hrani za činčile treba da bude 2 - 2,5 % masti i najmanje 20 % sirovih vlakana koja se sastoje uglavnom od celuloze. Najviše sirovih vlakana se nalazi u kvalitetnom senu.

Ishrana činčila je veoma jednostavna, a sastoji se od gotove hrane, briketa (peleta), sena i vode. Gotova hrana za činčile sadrži dodate vitamine i oligoelemente u određenim količinama. Činčile se hrane uveče i jedna činčila bi trebala da dobije otprilike oko 20 g. briketirane hrane i šaku kvalitetnog sena. Prevelika količina briketirane hrane može da dovede do digestivnih smetnji. Veoma je važno da se činčile hrane u isto vreme i samo gotovom hranom koja je namenjena isključivo njima, odnosno ne može im se davati hrana namenjena drugim životinjama (na primer hrana za kuniće). Seno koje se koristi u ishrani ne sme biti sveže (skoro pokošeno seno se ne daje činčilama). Seno mora dobro da odstoji i daje se tek posle 5 meseci. Zato je najsigurnije davati činčili gotovo seno koje je namenjeno kućnim ljubimcima. Dnevna porcija sena je oko 30 g., a ono se stisne u malu balu i stavi u jasle, a činčile ga - pošto su noćne životinje - tokom noći pojedu. S'obzirom da činčile imaju osetljiv digestivni trakt, ne bih vam savetovala da joj dajete svežu travu. Sveža trava može nositi veliku količinu mikroorganizama (posebno ukoliko je brana na mestima koja posećuju druge životinje), prelazne oblike parazita, toksine, teške metale itd. Sama trava po sebi, posebno ukoliko se da životinji u većoj količini, može izazvati vrenje i stvaranje veće količine gasova, što dovodi do poremećaja u varenju i nadutosti. Osim gotove hrane i sena, činčilama možete davati i dezert kao što je suvo grožđe, malo sušene jabuke ili šargarepe. Količine su veoma male - nekoliko zrna suvog grožđa ili komadić jabuke ili šargarepe, a daju se samo jednom ili dvaput nedeljno.

Korisne informacije o odgoju činčile smo objavili u odgovorima  Čišćenje kaveza i menjanje peska kod činčileČinčila - osnovne informacije o držanju i Činčila

Šetnja na povocu nije preporučljiva za činčile, jer im smeta sam povodac. Činčile su, kao i svi glodari podložne stresu, a osećaj sputanosti, koji povodac i am izazivaju kod njih, može izazvati strah i odbrambenu reakciju, pri kojoj se činčile mogu povrediti. Ukoliko želite da izvodite činčilu na svež vazduh, to možete učiniti onda kada dnevne temperature budu bliske temperaturi na kojoj je činčila boravila.  Činčilu stavite u adekvatan transporter sa piljevinom, a ukoliko šetnja bude duža, morate joj obezbediti svežu vodu i hranu. Ne smete je izlagati direktnom sunčevom svetlu, promaji ili vetru. Posebno pazite da je ne nađe u blizini prirodnih predatora, jer je to za njih stresogeno.

 

OZNAKE:

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak