Milan Milanovic v3

Odgovara:
Milan Milanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Imam ženku maltezera, stara 3 i po godine, krupnog rasta. Juče joj se javio bol, prvo smo mislili da su u pitanju kukovi pošto je počela da hoda pogrbljeno i da cvili, međutim na dodir je boli zadnji deo stomaka. Neće da jede, jedva hoda i dok hoda cvili, kad leži ako hoće da promeni položaj ponovo cvili. Možete li mi reći mogu li da joj dam neki lek protiv bolova do ponedeljka, dok ne budem u mogućnosti da je vodim kod veterinara, kao i sta bi moglo biti uzrok ovih bolova? Hvala unapred. Lola


O:  Iznenadna bolnost abdomena - akutni abdomen kod životinje, vezan je za bolesti gastrointestinalnog, urogenitalnog trakta, bolesti peritoneuma i torziju i rupturu slezine. Kada se radi o psima, dilatacija i torzija želuca (DTV) se sreće kod velikih rasa sa dubokim grudima. Empiriski se to najčešće  potvrdilo kod dobermana, nemačkog ovčara, nemačke doge i  irskog setera. Zatim, hemoragični gastroenteritisi mogu biti uzrok akutnog abdomena, a najčešće se javljaju kod malih rasa pasa, u starosti od 2-4 god.

Kad su mlađi psi češća je pojava virusnih enterita, prisustvo stranih tela i  perforacija creva, dok se kod starih pasa akutni abdomen razvija kao posledica abdominalnih neoplazija. Neki psi imaju predispoziciju za razvoj i prisustvo urinarnih kalkula (mokraćnog kamenja) i sa znacima urinarne obstrukcije javlja se akutni abdomen.

Sistemski znaci slabosti (tahikardija, bledilo vidljivih sluznica, dahtanje, slab puls, apatija) razvijaju se relativno brzo i nadjačavaju bolove u abdomenu. U ovim slučajevima treba prvo preduzeti tretman stabilizacije kardiovaskularnog statusa i izlazak iz  stanja šoka, a zatim  dalja ispitivanja i snimanja životinje.


Palpacija stomaka je važan deo ispitivanja životinje sa akutnim abdomenom. Za razliku od ljudi, kod pasa i mačaka je uska granica koja nam omogućava da lociramo bolno mesto. Bolnost u prednjim partijama abdomena vezana je za sledeće patološke poremećaje: pankreatitis, ulkus na zelucu ili duodenumu, akutno oboljenje jetre. Bol u zadnjim partijama stomaka javlja se kod piometre, oboljenja prostate i
prisustva mokraćnog kamenja. Difuzan bol po celom stomaku javlja se kod peritonitisa.


Sledeći korak u dijagnozi je pregled krvi, rentgenski snimak abdomena i ultrazvučno ispitivanje. Specifični tretman kod životinje sa akutnim abdomenom, zavisi od  uzroka. Prvi princip je da se sprovede medikamentozni tretman i nadoknaditi deficit tečnosti, elektrolita, krvi, ako je to potrebno. Mnoga stanja zahtevaju hiruršku intervenciju koja nosi svoj rizik ali je najčešće jedino rešenja za spasavanje životinje.


Savetujem Vam da psa odvedete kod veterinara kako bi ga pregledao i što pre započeo adekvatnu terapiju.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak