Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Pas, mešanac, star 14 godina, vrlo živahan u odličnom stanju, od pre dva dana ne može da legne, sedne, non - stop stoji, ne laje, cvili na dodir ili stisak, teško hoda. Veterinar je dolazio ali nije mogao dobro da obavi pregled jer kuca cvili na dodir. Dobio je  tri injekcije ali poboljšanje je slabo. Veterinar misli da je ukočenost  ili zglobovi. Možete li mi dati neki savet, i možda objasniti zašto ga boli na dodir (nema temperaturu, pluća su u redu, hoće da jede i pije vodu)? Mina

O: Bol (dolor), predstavlja neprijatan doživljaj koji je posledica dejstva spoljašnjih ili unutrašnjih stimulusa.

Najčešće se javlja u sklopu zapaljenske (inflamatorne) reakcije, kada je pored crvenila, otoka, oštećene funkcije, povišene temperature, takođe još jedan njen indikator.

Bol izaziva promene u ponašanju i variranje fizioloških parametara na osnovu kojih se može doneti zaključak o postojanju bola čak i kada životinja ne pokazuje bol. Pored cviljenja, bol se može manifestovati i upornim održavanjem tela u određenom položaju (sedenje, ležanje, stajanje), slabijem ineresovanju za okolinu, padom apetita, nemirom, strahom itd. Od fizioloških parametara koji nam ukazuju na postojanje bola bitni su ubrzanje srčanog rada, proširenje zenica, ubrzano disanje, povišenje arterijskog krvnog pritiska itd.

Jedinke se među sobom razlikuju po osetljivosti na bol, tako postoje jedinke koje bolje tolerišu bol, pa kod postojanja bola visokog intenziteta one pokazuju samo suptilne promene u ponašanju. Pokazivanje bola zavisi i od pola životinje, rase, starosti, tipa patoloških promena koje su dovele do pojave bola itd. Da bi se znalo poreklo bola, potrebno je da veterinar uzme detaljnu anamnezu, da pregleda životinju, ali vrlo često je potrebno primeniti specijalne metode pregleda: rendgen, ultrazvuk, laboratorijske analize itd.

Bol koji je izazvan promenama na kičmenom stubu je visokog intenziteta i često ograničava životinju u kretanju, čak je i primorava na zauzimanja određenog stava koji joj olakšava bol. Kliničkim pregledom kičmenog stuba moguće je bliže odrediti bolno područje, a zatim uraditi rendgenski snimak tog područja i na osnovu njega dobiti više informacija o postojanju patološkog procesa. Abdominalni bol može biti jakog intenziteta i tada životinja uglavnom cvili i veoma bolno reaguje na dodir abdomena. Uzrokovan je najčešće inflamatornim procesima u abdominalnoj duplji, postojanjem velike količine gasova u crevima ili postojanjem tumora. Bol uzrokovan upalom plućne maramice (pleuritis) može biti dovoljno jak da životinja čak obazrivo diše i izbegava da legne. Veoma bolno reaguje na dodir grudnog koša.

Preporučujem Vam da psa odvedete kod veterinara koji ima mogućnosti da primeni specijalne metode pregleda (Fakultet veterinarske medicine), pomoću kojih ćete sa sigurnošću doći do ispravne dijagnoze i na vreme primeniti adekvatnu terapiju.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak