Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Želela bih da nešto više saznam o Belgijskom ovčaru. Namera mi je da ga kupim kao poklon detetu. Napišite mi nesto o karakteristikama, temperamentu itd.
Pozdra i hvala.
Marija

O: Predak belgijskoga ovčara je canis familiaris matris optimae, predak svih ovčarskih pasa. Na tlu Belgije, krajem 1800 - tih godina, bio je prisutan veliki broj ovčarskih pasa čiji je tip jako varirao što se naročito primećivalo po pitanju dužine i boje dlake. Rasa je zvančno "rođena" između 1891. i 1897. godine.

U tom periodu na čelu grupe odgajivača sa velikim entuzijazmom se nalazio se profesor veterinarske medicine Reul uz čiju pomoć su postavljeni danas priznati standardi različitih tipova Belgijskog ovčara. Njegovo ime se sa pravom uzima kao ime pravog pionira i osnivača belgijskog ovčara koji je definisao i ujednačio prisutne raznolikosti ovačara u prepoznatljive standarde.

1897. u Briselu je organizovano okupljanje  117 pasa koji će kasnije poslužiti u izboru najboljih primeraka i produžetku uspešne selekcije ove rase. U godinama koje su sledile, program uzgoja belgijskih ovčara je bio veoma intenzivan i uključivao je brojna ukrštanja. Prvi detaljan standard je objavljen 3. 04. 1892. godine od strane briselskog kluba koji opisuje jednu rasu i tri varijeteta dlake. Prvi belgijski ovčari su registrovani 1901. godine u uzgojnu knjigu Kraljevskog st. Hubert udruženja (L.O.S.H.). U godinama koje su sliedile, primarni zadak odgajivača ove rase pasa je bio ujednačavanje tipa i mana. Tek 1910. godine moglo se reći da je tip i temperament belgijskih ovčara uspostavljen.

Poznata su 4 tipa Belgijskih ovčara: Groenendael, Laekenois, Tervuren i naravno Malinois / Malino.

Belgijski ovčar - Malinois svojim poreklom je okoline grada Malinesa u Belgiji, pa je tako dobio i svoje ime. Za raliku od ostalih tipova belgijskih ovčara, Malino je kratke dlake crvenkastosmeđe boje i crnom maskom.

Malino  je izvrstan sportski radni pas koji pleni svojom brzinom, eksplozivnošću, željom za radom, hrabrošću i oštrinom kada je to potrebno. U kući i dvorištu stalno je u pokretu i budno motri i čuva svoju teritoriju i porodicu. Malino je skladno proporcionalan, inteligentan, otporan, kvadratičan pas, naviknut na život pod vedrim nebom, građen da može odolevati najrazličitijim vremenskim uslovima. Skladnošću svojih oblika, ponosnim držanjem glave, pas treba ostavljati utisak elegantne čvrstine koja je postala osobinom selekcionarnih predstavnika radnih pasa.

Zbog svoje pokretljivosti, brzine izdržljivosti i prvenstveno selekcije kao radni psi, ovi psi gotovo da i nemaju problema sa muskulaturom i displazijom kukova, kao neke druge sportske / radne rase pasa. Malino je zbog svojih karakteristika vrlo popularan u svetu radne kinologije, što dokazuju odlični rezultati koje ta rasa beleži na različitim svetskim takmićenjima sportskih radnih pasa. (IPO, SchH, Obedience, Agility, Ring Sport). Sve popularniji pas u vojsci, policiji i bezbednosnim službama gde se koristi za različite namene.

Psi postoje u više boja i nijansa kao što je smeđa, žuta, crvena i tamna.

Osnovne karakteristike su: srednja visina, proporcionalne građa, elegantan izgled. Glava je lepo oblikovana, dugačka, suva, dok je nos crn. Čeljusti moraju biti snažne i dobro razvijene. Zubi beli i snažni. Oči srednje veličine, bademastog oblika tamne boje i živog pogleda. Uši su trouglaste, tvrde, uspravne. Vrat srednje dužine, mišićav i lagano je proširuje prema grebenu. Telo snažno, grudni koš dubok i prostran.

Visina merena od tla do grebena:
Idealna prosečna visina za mužjake: 62 cm.
za ženke: 58 cm.
Limiti se kreću do 2 cm. niže i 4 cm. više od prosečne visine.

Težina:
mužjaci oko 25 - 30 kg.
ženke oko 20 - 25 kg.

Belgijski ovčari su temperamentni, veoma hrabri i nepokolebljivi psi. Odlikuje ih velika radoznalost i upornost,pa žele učestvovati u svemu sto se oko njih zbiva. Prema strancima su nepovjerljivi, a ponekad i oštri. Ukoliko ste dinamična osoba onda je ovo savršen prijatelj za Vas jer uz njega nećete mirovati nego ćete biti stalno u pokretu.Ovoj rasi je potrebno mirno okruženje i redovne šetnje i istrčavanje.

Privrženi su svim članovima porodice u kojoj žive, ali se posebno vezuju za jednog člana. Često ga netremice gledaju i sa nestrpljenjem očekuju njegov znak, pa sa velikim veseljem, neviđenom brzinom i neverovatnom točnošću učine sve sto se od njih zahteva. Lako i brzo uče, a ponekad se čini da već sve znaju, pa bez posebnog učenja izvršavaju i teže zadatke. Prave radne sposobnosti ovih pasa dolaze do izražaja tek kada se nađu u rukama poznavalaca pasa i njihovog ponašanja.

Pas ima kratku dlaku pa nema problema sa održavanjem čistoće, što je svakako pogodno za stanove bez obzira što je prevashodno pas koji dosta vremena može i voli provoditi napolju. Ovi psi mogu doživeti duboku starost pa i do 15. god., lakše su telesne konstrukcije, retko oboljevaju, sa kukovima (displazija) nemaju problema kao pojedine rase pasa.

Belgijski ovčari su radni psi i oduvek su to bili. Ukoliko mu ne dajemo obaveze, zbog svoje sposobnosti i pameti oni samo sebi pronalaze obaveze.

Karakteristično je za rasu da sazrevaju tek sa dve godine i zato prema njima treba biti strpljiv, pažljiv i nežan. Traži čvrstu ruku ali punu ljubavi.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak