Odgovara:
Ana Jovanović, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Interesuje me ako možete da mi kažete nešto o istoriji, temperamentu, načinu i uslovima održavanja pasmine Samojed.
Hvala unapred veliko! Lazar Rakić

O: Samojed je pas jake konstrukcije, mišićavog tela. Krzno mu je bele boje i veoma je gusto, jer potiče iz predela gde vladaju jake zime. Na prvi pogled deluje tromo, ali je dosta živahan, pokretan, druželjubiv i pun energije. Visina mužjaka treba da se kreće od 51 - 56 cm, ženke 46 - 51 cm, (mereno u grebenu), a težina između 20 kg i 30 kg.

Držanje samojeda u gradu nije najbolje rešenje, jer oni vole aktivnost, kretanje, prostranstvo. Ako se drže u gradskim uslovima, treba izdvojiti dosta vremena za šetnju i trening. Dnevna vežba i šetnja trebalo bi da bude što duža, dok god pas uživa u njoj. Pošto im je krzno gusto, ne podnose visoke temperature, tako da bi vežbu trebalo obavljati u periodima dana kada je temperatura najniža - rano jutro i kasno veče.

Samojed je inteligentan pas, poslušan i sa duhom za inicijativu, tolerantan i miroljubiv prema drugim psima. Za razliku od ostalih nordijskih pasa (odakle mu je i poreklo), samojedi su živeli u blizini čoveka i porodica, čime se izgradila njegova nežna i dobra priroda, ali poslušni su samo ako je to neophodno, tako da njegov gospodar mora biti čvrst, uporan, strpljiv, dobar i dosledan. On je prijateljski nastrojen, otvoren, živahan, veoma socijalizovan pas i nikada nije stidljiv niti agresivan.
 
Samojed ne sluša gospodara koji je blag i indiferenatan. U kući ili stanu je tih, uopšteno se vrlo dobro ponaša i uvek je uz vlasnika kako bi bio u kontaktu sa ljudima. Uopšteno, samojedi žele da udovolje vlasniku, tako da uvek imate na umu da ga nagradite, kada vas nešto posluša.

Bogato krzno koje krasi ovu rasu treba pažljivo negovati. Posebna se pažnja obraća na pravilan izbor sredstava za negu, kao i izbor četki. Samojed spada u dugodlake, duplodlake pse. Njihova spoljna, meka i gusta dlaka praćena je vodootpornom poddlakom. Trajno četkajte silkerom brinući se da to činite od kože ka napolje. Odstranite poddlaku velikim češljem. Prema potrebi, dlaka ovih rasa može se šišati na kratku dužinu. Međutim, kada se jednom poseče spoljna dlaka, njene katrakteristike se mogu promeniti. Trudite se da češljanje protekne bez napora i da ga obavljate, kao i hranjenje, uvek u isto doba dana kako bi psu to postala navika. Obavezno je da psa očetkate kad se vrati iz šetnje, da bi mu sa krzna skinuli prašinu, delove biljaka i parazite. Uvek češljate psa od korena dlake (deo uz kožu) do njenog vrha, kako bi sva nečistoća izašla iz nje, a praveći razdeljak u pramenu koji češljate omogućićete sebi uvid u eventualno zamršene delove, koje posle češljanjem otklonite. Posebna mesta sa ućebanom dlakom su predeo ispod i iza uha, potpazušni prostor i deo zadnjih nogu sa unutrašnje strane butina. Za otklanjanje umršene dlake sa ovih delova koristite posebne četke.

Redovna vakcinacija, dehelmintizacija i kontrolisanje populacije spoljašnjih parazita je neophodna kako bi se održalo dobro opšte stanje psa i dobar izgled krzna.

OZNAKE:

psi

Afrički tvor - polni ciklus, sterilizacija i higijena

Sledeći članak